Genel

Başlık Parasına Dini Bakış

Günümüzde halen daha başlık parası geleneği çeşitli yörelerde devam etmektedir. Bu yörelerin yaygınlığı endişe verici derecede ne yazık ki. Bu yazımda sizlere dini yönden başlık parasının dini değerini önemli alimlerin yorumlarıyla aktaracağım.

Kızın babasının veya akrabasının nikaha veya kızı vermeye razı olmaları için damattan istedikleri para veya mal rüşvet olur. Rüşvet ise haramdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Rüşvet alan da, veren de Cehennemdedir.) [Taberani]

Erkek de, kız da evlattır. İnsan evladının mesut olması için elinden gelen yardımı yapmalı, damattan para almak yerine, gücünün yettiği nispette damada yardım etmelidir! Kız evladın kıymeti büyüktür. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Kimin kız çocukları olur, onların sıkıntılarına katlanır, iyi yetiştirir ve dengi ile evlendirirse, bu kız çocukları onun için Cehenneme perde olur.) [Tirmizi]

(Kız çocuklarını hor görmeyin; çünkü ben kızlar babasıyım.) [M.Cinan]

(Allahü teâlâdan zahmetsiz çocuk istedim. Bana kız çocukları verdi.) [Şir’a]

(İlk çocuğunun kız olması, kadının bereketindendir.) [İbni Asakir]

Başlık parası yüzünden evlenemeyenler, kötü yola düşenler görülmektedir. Evliliği zorlaştırmak günahtır. Evlilik cidden çok önemli bir resmiyettir. Bunun hem ilahi boyutu hem de hukuki boyutu göz önüne alındığında insanların geleneklerinin önüne geçmesi gerektiğini belirtmek isterim. Nitekim iki kişi birbirini sevmişse bunun önüne bir engel koymak hem iki seven insan için hem da daha sonra evleneceği dayatma damata işkencedir. Bunun için alimlerin söylediği sözleri de göz önüne alırsak aslında haramdan da öte çifte günah işlendiğini söyleyebiliriz.

Şu kısacık dünya hayatında insanlar neden işleri zorlaştırır ki oysa dinimiz o kadar kolaylaştırıyor ki her şeyi anlamak mümkün değil… Neyse bugünlük sizlere anlatacakları bu kadar başka bir yazımda tekrar buluşmak ümidiyle… Allah’a ısmarladık.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.