Genel

Bir Yılda 1.5 Milyon Kişi Veremden Öldü

Teknolojinin gelişmesi ve tıp biliminde araştırmaların yaygınlaşmasının ardından kat edilen yollarla çeşitli hastalıklara önlemlerin alınmasıyla birlikte ölüm oranlarında bir düşme ve ortalama insan ömrünün uzamasına katkı sağlayan nice ilaçlar, buluşlar… Fakat Dünya Sağlık Örgütünün yayınladığı bir bildirgeyle günümüzdeki insanların aslında inanamayacağı bir hadiseyle karşılaştık. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yayınladığı sağlık bildirgesinde 2014 yılında dünyada 1.5 milyon kişinin veremden öldüğünü açıkladı.

Tarihsel olarak savaşlardan daha çok kayıpların yaşanmasına neden olan bu hastalık türünün günümüzde de etkisini hala daha sürdürmesi ve bir yılda bu kadar sayıda kişinin ölmesi aslında insanların kendi sağlığına dikkat etmediklerinin de bir göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Belki bu kadar şiddetli bir sayıya ulaşmanın beslenme alışkanlıkları ve sağlıksız tüketim maddelerinin kullanılması da bir etken olacak şekilde kriterler arasında yer almaktadır.

Hastalığın geçen yıllara oranla 2014 yılında arttığı ve 2015 yılının ilk 8 ayında hastalığın daha hızlı bir şekilde arttığı gözlendi. Ölenleri yüzde 54’ünün Çin, Hindistan, Endonezya, Nijerya ve Pakistan’da olduğu da belirlendi. Dünya Sağlık Örgütü bu konuda başta yukarıda sayılan ülkeler olmak üzere bu hastalığın ihmal edilmemesini, en ufak bir şüphede dahi derhal doktora gitmelerini ve doktorların tavsiyelerine uyulmasını önerdi. Çünkü önemseyen bu hastalığın teşhisinin konulması ve tedaviye başlanılmaması durumunda ölümcül olacağı kimsenin aklına gelememektedir. Ölümlerin en çok yaşandığı ülkelere de dikkat ettiğimizde daha çok orta ve doğu asya da yer alan yerlerde yaşanması aslında bu hastalığa karşı bilinçlenmenin az olduğu gerçeğini gözler önüne sermektedir.

Verem yavaş yavaş öldürür

Geçmişin en şiddetli toplu ölümlerine neden olan bu hastalığın günümüzde görmezden gelinmesi ve dikkat edilmemesi sonucunda ölüm sayısının dünya genelinde böylesine yüksek olmasına etki etmektedir. Bir buçuk milyon insanın hayatının kaybında aslında bizimde bir günahımız vardır. Burada da bilinçlenme ve tedavinin sağlanmasında insani görevlerimizi yerine getirmediğimizi gözler önüne sermektedir. Bunun için çok daha dikkatli olmalı ve etrafımızdaki insanları bilgilendirmeliyiz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.