Genel

Ejderha Avcısı Kahraman Aziz George

Adı sanı duyulmayan, yüz yıllar öncesine dayanan bir kahramanlık hikayesi. Şimdilerde gösterimlerde çok sık yer bulan fantastic sinemaların tarihin sahnesinde yaşanmış hikayesiyle sizleri tanıştırmak istiyorum. Baş rol oyuncusu Aziz George.

Aziz George doğu ve batı kiliselerinde saygı gören, tanınan erken dönem Hristiyan şehididir. Üçüncü Haçlı Seferi lideri Arslan yürekli Richard’ın ordularını kutsal savaşa Aziz George’un koruması altında yollamasıyla, İngiltere’nin koruyucu azizi olarak kabul edilir. Aziz George, Aragon ( İspanyanın kuzeyindeki özerk bölge), Kanada, Katalonya, ithuania,Filistin, İngiltere, Etiyopya, Gürcistan, Yunanistan, Karadağ, Portekiz, Rusya, Bulgaristan , Brezilya ve Sırbistan’ın Patron azizi, Cenova ve Venedik şehirlerinin St. Mark’tan sonra koruyucu azizi olarak kabul edilir. Beyaz üzerine kırmızı artılı İngiliz bayrağı “Aziz George Bayrağı” olarak bilinir.

Aziz George (275-281 – 23.Nisan.303) dördüncü yüzyıl başlarında yaşamış bir asker azizdir. Aziz George efsanevi  ejderha avcısı olarak bilinir. İnanışa göre bugün Kapadokya’da bulunan Güzelöz köyüne musallat olan bir ejderhaya karşı yapmış olduğu savaş sonucunda ejderhayı öldürerek şehri kurtarması ile ünlüdür. Bu efsanede şehre musallat olan bir ejderhayı yatıştırmak için şehrin sakinleri tarafından, gelinlik içerisinde kurban edilmek üzere bir bakire hazırlanır. Aziz George, ejderha ile savaşarak o bakireyi kurtarır.

Ejderha, bütün kültürler çevresinde efsanelere, söylencelere ve mitlere konu olmuş hayali bir varlıktır. Doğu dünyasında ejderha; iyilik yapan, kutsal bir güçü sembolize ederken Batı inanışında ölüler dünyasına ait yıkıcı ve kötü bir güçü sembolize eder.

Her iki kültürde de farklı şekilde algılanmasının temel sebebi görüş farklılıkları olduğunu söylememiz mümkündür. Nitekim Aziz George efsanesinde görüldüğü üzre ejderhalar bir düşman olarak sembolize edilmiş ve efsanelerde bu imgeye böylesine bir perspektif yakıştırılmıştır.

Kahraman Aziz’in aslında günümüzde uyarlanan bir çok Hollywood filminde rastalamamız mümkündür. Teknolojinin gelişmesiyle işlenen grafiklerin kalitesinin yoğunluğuyla neredeyse var olduğuna ikna edecek düzeyde bir tasarımla gösterime giren bu filmlerin genel teması bir kahramanın ejderhayı alt etmesiyle sonlandırılır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.