Genel

Geleceğe Dair 7 Uçuk Fikir

Dünyanın önde gelen dergilerinden birinde düzenlenen fikir yarışmasında belirlenen geleceğe yönelik en uçuk fikirlerin değerlendirilmesinde 7 çılgın fikir seçildi.

Geleceğin insanları tek gözlü olacak

Masalsı hikâyelere de konu olan tek gözlü dev ibaresinin gelecekte insanoğlunun anatomisinin buna benzeyeceği yönünde fikir. Dr. Thomas Hall Shastid 1933’te yazdığı bir makalede geleceğin insanlarının Cyclop yani tek gözlü olacağını iddia etmişti.  Shastid’e göre insanoğlunun alınları da uzun olacağında makalesine yerleştiren doktorun yaşadığı dönemlerde elde bulunan imkânlar neticesinde salt bilimsel doktrinler yanı sıra astrolojik bir takım gerçekleri de bu makalede kullanıldığı görülmektedir.

Çılgınca görülmesi muhtemel olan bu fikrin dergide ilk sırada almasını şaşırtıcı bulduğumu kendi fikrim olarak söylemek isterim. Çünkü internet ortamında tek gözlü devlerle olan hikâyelerin aslında gerçek anlamda özellikle mistik konuları içeren filmeler de konu olması neticesinde sanal ortamda çok sık karşılaşmak bir nevi bu konuyu normalize ettiğini söyleyebiliriz

Televizyon çağında yaşayan insanların torunları okumayı bilmeyecek

Malum şuan yaşadığımız çağın en büyük problemlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkan televizyon ve çeşitli teknolojik araçların kullanımıyla insanların okumaktan kaçınmaları boş vakitlerini daha çok bunlar üzerinde geçirmeleri eğitimsel seviye açısından bir gerilemenin yaşandığı görülmektedir. Şimdilik belki torunlarımızın okumayı bilemeyecek olması biraz uçuk görünse de işin aslının aslında o kadar uzak olmadığı göstermektedir. Nitekim sosyal medya üzerinde yayınlanan video, resim vg gibi anlatılmak istenilenleri görüntüsel olarak yansıtılması bunun bir sinyali olabilir.

Her hastalığı tedavi eden bir hap geliştirilecek

İsviçreli doktor Francois Ody, 1956 yılında bütün hastalıkları tedavi eden bir ilacın geliştirileceğini iddia etmişti. İddia tarihine baktığımızda aslında çokta geç değil. Gelecekte böylesine bir çözüm ile insanlığın tek bir hap ile bütün hastalığın tedavisinin gerçekleşmesi aslında gelişen tıp araştırmaları bunu mümkün kılacak şekilde ilerlemekte.

Gelecekte gıda sorununu çözmek için deniz altında yosun çiftlikleri kurulacak

1966’da Rand firmasının bu tahminine göre gelecekte denizaltında çiftçilik yapılacaktı. Dönemine özgü belki bir reklam amacı güderek gerçekleştirilmiş olan bu açıklamanın günümüzde değişen iklimsel faktörlerin ve küresel ısınmaya bağlı olarak değişen iklimsel süreçlerin aslında gelecekte ciddi bir tehlikenin insanoğlunu beklediğini ön görmemiz hiçte yanlış olmaz.

Zihin kontrolünü sağlayan ilaç geliştirilecek

Bilim kurgu filmlerinden bir sahneyi gözlerin önüne getirecek bir fikir. Aslında zihin kontörlü, zihin okuma, yalan makinası vb. gibi teknolojilerin makine ve araç gereçlerle gerçekleştirilmekte olduğu şu yıllarda bir ilaç sayesinde bunun gerçekleşmesi için aslında çok uzun bir süre beklememize gerek kalmayacak gibi. Nitekim zihin boşaltma diye adlandırılan halk arasında beyin yıkama diye geniş bir manipülasyona sahip olan olgunun çeşitli kimyasallar sayesinde gerçekleştirilmesi sanırım bu fikri biraz daha gerçekçi kılmaktadır.

Kare domates yetiştirilecek

Orville Freeman, gelecekte tarım teknolojisinin çok gelişeceğini ve daha kolay paketlenmesi için kare domatesler yetiştirileceğini iddia etmişti. Aslında baktığımızda genetik olarak bir değişiklik olmasa Çin’de tarımsal üretimde bulunan seçkin bazı firmalar özel olarak bu tür üretimi gerçekleştirmektedir. Özellikle kalp şeklinde büyütülen kavun, karpuz, elma vb. gibi meyveler yetiştirilmektedir. Üstelik  bunu gerçekleştirirken genetiğinde herhangi bir değişikliğe gerek duyulmuyor.

Televizyondaki görüntüleri hissedebileceğiz ve televizyondan koku alabileceğiz

Bu fikir birçoğumuzun aklına muhakkak gelmiştir. Özellikle kokuya ilişkin farklı bir boyutun olması televizyon izleyenlerin o anki seyrin içerisinde yer alma hissi yaşatmasını sağlamaktadır. Bunun günümüzde gelişmiş modern sinema salonlarında gerçekleştirilmesi örnek hatta pilot bir çalışma olarak değerlendirilebilir. Netice itibariyle sinema salonunda yayılan kokunun filmin insanlar üzerinde yarattığı etkiyi artırdığı gözlemlenmiş. İleride buna yakın bir teknolojiyle evlerimizde yer alması kaçınılmaz olabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.