Genel

Grip Cinsel Hayatı Etkiliyor

Son bahar – kış aylarında çok sık görülen gribal enfeksiyonun yarattığı bedensel ve psikolojik rahatsızlığın etkisiyle cinsel hayatın olumsuz yönde etkilendiği bilimsel olarak Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği tarafından yapılan bildiride ortaya konuldu.

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) tarafından yapılan açıklamaya göre soğuk algınlığı ve grip tedavisinde tercih edilen bazı ilaçların yan etkisi olarak erkeklerde erken boşalma, kadınlarda ise vajinal kuruluk görülebileceğini belirtildi.

”İlaçlar doktor reçetesiyle kullanılmalı”

Soğuk algınlığı ve grip tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkilerini değerlendiren uzmanlar, bu tip ilaçların mutlaka doktor reçetesiyle kullanılması gerektiğini kaydettiler. İlaçların yan etkisi konusunda hastaların çoğu zaman uyarılmadığını özellikle grip ilaçlarının içerisinde yer alan antihistaminikler ve dekonjestanların erken boşalmaya sebep olabildiğini ifade ettiler. Ayrıca uzmanlar, “Ayrıca, seksten keyif almak için sağlıklı bir beden ve huzurlu bir ortam gereklidir. Eğer bedeniniz grip mikrobuyla mücadele içerisindeyse huzurlu değil demektir, bu da erken boşalmayı kolaylaştıran bir faktör olacaktır” dedi.

Grip ilacı kullandıkları dönemde erken boşalma sorununu yaşayan erkeklerin rahat olmalarını tavsiye eden doktorlar, ilaç kullanımının bittiğinde sorunun ortadan kalkacağını kaydetti. Gerçek tanı koyabilmek için 6 ay ve üzerinde haftada ortalama 2 kez düzenli bir cinsel hayatın takip edilmesi gerektiğine değinerek geçici erken boşalmalarda erkeklerin kompleks yapmaması gerektiğini yoksa bu sorunun daha büyüyebileceğini ifade edildi.

Sağlıklı bir cinsel hayat isteniyorsa bunlara dikkat edilmeli!

Grip ilaçlarının kadınlarda ise vajinal kuruluk şeklinde bir yan etkisi bulunduğunu söyleyen CİSED uzmanlar, bu sorunun acı ve isteksizliğe sebep olabileceğine dikkat çekildi.

“Erken boşalma kullanılan bir ilaçtan dolayı oluştuysa, hasta doktoruyla ilacı bırakmayı ya da değiştirmeyi konuşmalıdır. İlaç bırakıldığı için erken boşalma ortaya çıkmışsa, ilaç kimyasalı vücudu terk ettiğinde normal cinsel işlev geri gelecektir. Eğer normal işlev geri gelmezse, erken boşalmaya neden olabilecek diğer sorunlardan şüphelenilmelidir. Ayrıca hastalık dönemlerinde sorunlarla karşılaşmamak için cinsel ilişkiye ara verilmesini hem hasta olan kişiye hem de bulaşmaması için partnerine öneriyoruz. Üstelik erkeğin her zaman seks istediği ve her zaman her ortamda sekse hazır olduğu düşüncesi bir cinsel mittir, hurafedir. Bilindiği üzere cinsel mitler (doğru bilinen yanlışlar) kişilerin cinsel konularda doğru olduğunu düşündükleri, çoğu zaman abartılı, yanlış ve bilimsel değeri olmayan inanışlardır. Bu inanışlar cinsel yaşamı olumsuz etkilemektedir. Kadınlara önerimiz erkeğin de hastalık dönemlerinde olduğu gibi zaman zaman isteksiz olabileceğini, erken boşalabileceğini ya da sertleşme problemi olabileceğini bilmeleri ve anlayışlı, destekleyici, hoş görülü olmaları yönündedir. Aksi takdirde, kadının aşağılayıcı, azarlayıcı, reddedici tavırları erkeğin performans anksiyetesini artırmakta; bu durum geçici olsa bile kalıcı hale gelebilmektedir. Yani hastaların dinlenme, C vitamini, bol sıvı almaları ve iyi beslenmelerinin yanı sıra destek, sevgi ve anlayışa da ihtiyaçları vardır.”

Gribin görüldüğü gibi insanın bağışık sistemine verdiği zararlardan dolayı belki de yolunda gidecek şeylerin tam tersi yönünde olmasına etki etmektedir. Bunu sadece cinsel açıdan yarattığı olumsuzlar çerçevesinde değerlendirmenin yanılgı olacağını belirten cinsel enstitü derneği uzmanları başta her şeyin insanın kendi sağlığı için yapılması gerektiğini bunun için de gerekli önemlerin alınmasının altını çizdiklerini belirttiler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.