Genel

Kanseri Durduran “Işgın” Otu

Gün geçmiyor ki tabiatımızda bulunan bitkilerin şifrelerinin çözümü bitsin. Yüce yaratıcının artıları ve eksileriyle yarattığı bu doğada her bir şeyin aslında nötr olduğunu yani bir hastalık varsa onun mutlaka çaresini de başka bir yolla sunmuştur insanlara. Bunun bariz bir örneği ABD’deki araştırmada, Anadolu’da yayla muzu olarak da bilinen “ışgın” isimli sebzenin kanser hücrelerinin gelişimini durdurduğu ortaya çıkmasıyla pekiştirilmiştir.

ABD’nin Atlanta Üniversitesi’nde iki aşama hâlinde yapılan deneyler fareler üzerinde gerçekleştirildi. Işgında bulunan parietin isimli kırmızı pigmentler kanser hücrelerine enjekte edildi. Sadece iki gün içinde kanser hücrelerinin yarısının öldüğü görüldü. Pigmentlerin modifiye edilmiş bir çeşidinin de tümörlerin gelişimini azalttığı belirlendi.

Kanser İlacı Üretilecek

Kansere karşı yıllardır alternatif bir ilacın bulunmasının önünü açacak olan bu ışgın bitkisinin Türkiye’de yetişmesi de bölgesel olarak kalkınmanın sağlanmasında da önemlilik arz ediyor. Kanserli hücrelerin gelişiminin önüne geçmesiyle tıp biliminin yeni bir ilaç üretiminde hız kazandırdığı bir gerçek olarak karşımıza çıktı. Uzmanlar ışgından yapılmış kanser ilacının birkaç yıl içinde kanser tedavisinde kullanılabileceğini belirtiyor. Ancak her ne kadar deney sonuçları olumlu olsa da ışgının ilaca dönüştürülmesi için birçok yeni araştırma yapılması gerektiği belirtiliyor.

Bilim Dünyasında Büyük Bir Heyecan

İnsanlık tarihinin önüne geçilemez hastalığından olan kansere yakalanma riskinin günümüzde kullandığımız eşya ve tükettiğimiz maddelerdeler orejeni olmasıyla önüne geçilememesi ve artan bir oranda insanların hastalığa yakalanması ve buna bağlı ölümlerin artması ciddi bir sorundu. Şüphesi böyle bir buluşun bilim dünyasında yaşattığı sevincin basın tarafından duyurulmasıyla dünya genelinde hem bilim insanlarına hem de hastalıkla mücadele eden hasta ve yakınlarına bir umut ışığının yanmasını sağladı. Işgın hakkında bulunan keşif bilim dünyasında büyük bir heyecan yarattı. İngiliz Daily Express gazetesinde “Işgın hayatınızı kurtarabilir” başlığıyla yayımlanan haber dünya basınında büyük yankı buldu.

Araştırmaların Çapı Genişletiliyor

Basında geniş yer bulan bu haber ile birlikte dünya genelinde uzmanların ışgın otuna olan ilgisinin bilimsel olarak arttığı görülmekte ve birçok araştırma merkezine bilimsel katkı sağlaması açısından deneylerde kullanılmak üzere tüm dünya çapında dağıtımı gerçekleştirildi. Bilimsel olarak tespitlerin yapılması ve sürecin hızlandırılması için bilim adamlarının insanlık için böylesine değerli bir buluşta katkı sağlamak için kolları sıvadı.

Hangi perspektiften bakılırsa bakılsın sonuç itibariyle sağlık sektöründe kanserli hücrelerin gelişimini ve tümör oluşumunu engellemesiyle devrim niteliğinde katkı sağlayan bu bitkinin ilaç haline dönüştürülmesi tarihi değiştirecek bir fayda sağlayarak insanların daha huzurlu yaşamasına ve sağlık güvencelerinin artırılmasına katkı sağlayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.