Genel

Tarihte Kahraman Olarak Bilinen Aziz George

Hıristiyanlar tarafından şehitlik makamına yer gösterdikleri kahraman Aziz’in kısa bir hayat hikayesinde yolculuk yapacağımız bu yazımda sizleri çok sıkmadan rivayetlere göre ejderha ile savaşan bu kişiyle tanıştıracağım.

Aziz George’un bilinen hayat hikayesinde babasının ölümünden kısa bir süre sonra, Justus adında birisi Filistin valisi olarak tayin edilir. Vali Justus Lydda’ya geldiğinde Aziz George’un annesinden onu kendisine evlat olarak emanet etmesini ister. Aziz George’nin annesine O’na askeri eğitim vermek ve onu orduda yüksek bir mevkie getirmek istediğini söyler. Annesi bu isteği kabul eder. George yoğun geçen bir eğitim döneminden sonra, Vali Justus  George’nin yeterli eğitim aldığına inanarak, onu yüz asker ile birlikte imparator Diocletian’a gönderir. İmparator George’nin gayretlerinden ve başarılarından çok memnun kalır ve kısa sürede onu  terfi ettirerek general yapar.

Bazı tezler, Diocletian’ın George’u askeri bir lider olarak görevlendirdiğini, azizin Galerius komutası altında Pers’lere karşı savaştığını kabul etmektedir. Aynı tezler Aziz George’un, bir süre Lübnan’da ve Beyrut’ta yaşamış olduğundan bahsetmektedir.

İmparator bütün askerlerin topluca Roma tanrılarına tapınmaya katılmasını istediğinde büyük bir olasılıkla Aziz George 298 yılında ordudan ayrılmıştır. 303 yılında İmparator Diocletian, Hıristiyan toplantılarını kanunsuz ilan edip kiliselerin ve kutsal yazıların imha edilmesi için emir verdiğinde, Aziz George’un Nicomedia’daki imparatorluk mahkemesinde yargılandığı söylenmektedir. Kilise tarihçisi Eusebius tarafından Aziz George, Hıristiyan dünyasında bir kahraman olarak tanımlanır. Aziz George yargılandıktan sonra bir çok işkencelerden sonra 303 yılında kafası kesilerek idam edilmiştir.

23 Nisan Aziz George’un bayramıdır. Hıristanyanlarca günümüzde de halen daha kutlanılan bugünün hikayesi bu şekildedir. Tarihi sahnede bir kahraman olarak yazılan Aziz George’nin yaşadığı dönemde belli kesimler tarafından başarılarının çekilemediği gözlemlenmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.