Genel

Telefon Kullanımında Şarjın Önemi ve Sayımı

Teknolojinin ilerlemesi hatta uzay teknolojilerinin de yerleşik teknolojik ürünlere kullanılmaya başlamasına rağmen mobil çağın en önemli sorunu da şarjdır. Mobil telefonların çağımızın gerekleri doğrultusunda kullanımının sayısının artması ve sanal ortamlarda geçirilen sürelerin yükselmesiyle enerji tüketiminin yükselmesi bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Akıllı telefonlarımız her an her saniye yanımızda. Kullanmaktan bıkmıyoruz ama şarj etmek bir yerden sonra sıkıcı bir hal alıyor. Telefonunuzu aldığınızdan beri kaç kez şarj ettiğinizi biliyor musunuz? İşte öğrenmenin yolu…

Akıllı telefonların pilleri hakkında çok şey söylenildi çok şey yazıldı. Üreticiler son iki yıldır özellikle mobil CPU ve GPU tarafında uzay çağını yakalamışken, üretilen bataryalar için aynı şeyi söylemek mümkün olmuyor.

Zor koşullarla, hatırı sayılır bir ‘servet’ ödediğimiz telefonlarımızda hala eski tip pilleri kullanmak zorunda kalıyoruz.

Hızlı Şarj Nedir?

Kullanıcılar son dönemde Qualcomm’un liderliğinde “hızlı şarj” özelliği kullanıyor. Yaklaşık 2,5 saatte dolan 3000 mAh pillerin öncelikle 90 dakikada şarj olduğuna şahit olduk.

Oppo (VOOC teknolojisi) ve Samsung ise bu durumu bir ileri noktaya daha taşıyarak telefonları ortalama 50 dakikada tam şarj etmeyi başardı. Apple kullanıcıları telefonlarını daha çok şarj ediyor.

Apple’da ise şarj kullanımı Samsung’a göre daha düşük. iPhone kullanıcıları ortalama 1,5 günde bir telefonunu şarj ediyor. Peki telefonunuzu aldığınızdan bu yana kaç kez şarj ettiniz biliyor musunuz?

 LİTYUM İYON PİLLER ÜST ÜSTE KAÇ KEZ ŞARJ EDİLEBİLİR?

Lityum İyon pillerin ömürleri her şarj sonrası azalıyor ve mAh gücünde kayıplar yaşanıyor. Lityum İyon piller 300 ile 500 şarj arasında kapasitelerinin yüzde 20’sini kaybediyor. Yani bir iPhone 6’yı ortalama her gün 1 kez şarja takılırsa bir yıl içinde pil gücü (ortalama) 1488 mAh gücüne düşüyor ve tabi siz de pilin daha az gittiğinden yakınmaya başlıyorsunuz.

iBackupBot programıyla telefonumuzla ilgili birçok bilgiye ulaşabilmekteyiz. En üstte ise telefonumuzu kaç kez şarj ettiğimizi görüyoruz.

Bu programın sadece iOS ile çalıştığını belirtelim. iPhone ve iPad’inizi kontrol edebilir ve pil değişikliğine gidip gitmenize gerek olmadığına karar verebilirsiniz. Bu programın özellikle 2. el iPhone ya da iPad alacakların müthiş işine yarayacağına inanıyoruz.

Portatif olarak hayata geçirilen bu programın iOS ile çalışan cihazlarda kullanımı aslında android işletim sistemine sahip diğer mobil ve cihazların buna benzer bir programın çıkarılmasının da önünü açtı. Çok faydalı olunması beklenen bu programın aslında enerji tasarrufunun hesaplanarak sağlanmasına ve ayrıca kullanım sıklığının da bir değerlendirme kriteri olarak ele alınmasına yardımcı olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.