Genel

Temizlik Gripten Koruyor

Ülkenin önde gelen üniversitelerinden biri olan İzmir Ekonomi Üniversitesinde Sağlık Meslek Yüksekokulunda görev yapan akademisyenlerin bir araştırmasına göre temizliğin grip üzerinde büyük etkisi olduğu saptandı. Temizlik ile gribe karşı korunmanın arasında doğru orantılı bir ilişki olduğunu tespit eden uzman akademisyenler bu hususta en önemli rolün ellerin yıkanması ve temiz tutulmasına dikkat çektiler.

En Etkili Yol Ellerin Yıkanması

Soğukların kapıları çaldığı bu günlerde grip, nezle gibi hastalıklara yakalanma oranları da hızla artıyor. Mikroplarla mücadele ve bulaşıcı hastalıkların tedavisi için büyük kaynaklar harcanırken, uzmanlar sık sık tekrarlanan bu hastalıklardan temizliğe önem vererek korunabileceğini vurguluyor. Akademisyenlere göre gözle görülmeyen mikroplardan korunmanın onlarla savaşmaktan daha düşük maliyetli olduğunu, grip, nezle gibi hastalıklara yakalanmamanın en etkili yolunun el yıkama olduğunu belirttiler.

Piyasadaki Temizlik Ürünlerine Dikkat

Özellikle anne ve babaların küçük yaştan itibaren çocukların ellerinin yıkanması konusunda titizlikle uyarılarda bulunarak el yıkama alışkanlığının kazanılmasına dikkat çektiler.

Akademisyenler, günümüzde ciddi bir Pazar haline gelen temizlik ürünlerine mikrobiyolojik yıpranmalara meyil veren ve aynı zamanda doğaya zarar veren bakterilere karşı yüzde yüz koruma öneren sabun ve benzeri temizlik ürünlerine de çok fazla itibaren edilmemesinin de altını çizdiler.

Korunmanın Püf Noktaları

Eğitimci ve araştırmacılarının grip ve nezleden korunmanın etkili bir yolu belirttikleri el yıkama alışkanlığına tekrar değinmeleri ve açıklamaları ise şöyle : “Eve girer girmez el yıkama alışkanlığı kazanmalıyız. Eller ile gözler ovuşturmamalı, hapşırma veya öksürürken kâğıt mendil kullanılıp hemen çöpe atmalıdır. Mendil yok ise hapşırır veya öksürürken ellere değil elbisesinin koluna hapşırılmalıdır. Yakında hasta bir kişi var ise ona çok yakın durulmamalıdır. Okulda da öğretmenlerimizin desteği ile bu alışkanlıklar oluşturulmalıdır. Hasta çocukların okula gönderilmemesi hastalığın yayılmasını engellemek ve diğer çocukları korumak açısından çok önemlidir.”

Giyilen Kıyafetlerin Düzenli Olarak Yıkanması

Gribe ve nezleye karşı sırf bedensel temizlik olarak korunmanın dışında giyilen kıyafetlere de dikkat çeken konu uzmanları, kıyafetlerin belirli aralıklara yıkanması gerektiğinin enfeksiyon kapmanın önüne geçeceğini belirttiler. Bunun özellikle bölgesel grip ve nezle salgını olduğunda bu konuya çok dikkat edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar insanlarla etkileşim içerisine girildikten sonra eve gelir gelmez kıyafetlerin yıkanması hatta yıkandıktan sonra da ütülenmesinin el yıkamadan sonra kazanılması gereken başka bir önemli alışkanlık olduğunu belirttiler.

Temizlik Hayattır

Salgın hastalıklar durumunda hayat kurtaran temizlik alışkanlıklarının küçükten beri kazanılması için ebeveynlere büyük görevler düşmektedir. Bunu için gerekirse kamu spotu reklamlar aracılığıyla özellikle sonbahar-kış döneminde bağışıklık sistemlerinin daha ağır çalıştığı ve soğuklarında etkisiyle yaşanılması kaçınılmaz olan gribal enfeksiyon hastalığına karşı alınması gereken önemlere hassasiyet gösterilmesinin gelecek nesillerimizin çok daha direnci yüksek ve sağlıklı olmasına katkı sağlayacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.